Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. - 2015-06-08

Dnia 03 czerwca 2015r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Uściu Solnym miały miejsce obchody „Dnia Patrona”. Przysłowie będące myślą przewodnią spotkania poświęconego Kazimierzowi Wielkiemu, podkreśla jak wiele dla Polski uczynił król Kazimierz, który jako jedyny otrzymał ten przydomek. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą działalność patrona, którego panowanie cechowały rozsądek, umiłowanie sprawiedliwości, pokoju oraz dbałość o rozwój gospodarczy. Dzieci dowiedziały się, że król łączył waleczność przodków ze sztuką dyplomacji i talentem wielkiego męża stanu. Jego reformy przyczyniły się do rozkwitu ojczyzny oraz miejscowości Uście Solne. Doceniał wartość edukacji oraz dostrzegał rolę ludzi wykształconych w rozwoju Polski. Uczniowie klasy szóstej przypomnieli najważniejsze fakty biograficzne i podsumowali zasługi władcy dla naszej miejscowości.

Integralną częścią tego wydarzenia był ogłoszony konkurs plastyczny związany z osobą króla. Jego wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Adrian Misiorowski
II miejsce – Miłosz Porębski
III miejsce - Marcin Pamuła

W konkursie wiedzy o Kazimierzu Wielkim zwyciężyli:

I miejsce – Kacper Czajka
II miejsce – Mateusz Gadowski