Śniadanie daje moc - 2015-11-08

6 listopada uczniowie  naszej szkoły wzięli  udział w akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Celem akcji było zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania   w diecie dziecka. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do wspólnej zabawy.

Dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu naszych dzieci. Według badań prowadzonych  przez Centrum Badań Opinii Społecznej co piąty Polak rezygnuje z codziennego jedzenia śniadania, a dotyczy to zwłaszcza uczniów. Aż 20%  badanych osób  rezygnuje ze śniadania kilka razy w tygodniu,  a co szósty uczeń czy student je śniadanie tylko sporadycznie lub w ogóle go nie jada. Stąd ta akcja, aby zmieniać niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Uczniowie podczas zajęć poznawali 12 zasad zdrowego odżywiania, dzięki którym  dowiedzieli się, jak poszczególne składniki znajdujące się w pokarmach wpływają na funkcjonowanie ich organizmu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogłębianiu wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania, przygotowały w większości wspólnie z rodzicami zdrowe kanapki , które  podczas dużej przerwy spożywały. Wśród przygotowanych zdrowych posiłków na stolikach pojawiły się  owocowe figury, kanapki ukazujące zwierzątka i inne postacie ułożone z warzyw na pełnoziarnistym chlebie i bułeczkach.

Zdrowy sposób odżywiania się wśród uczniów naszej szkoły propagowany jest również przez udział w programie „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”.

Uważamy, że takie akcje przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych  i większej dbałości o spożywanie śniadania zarówno w domu jak i w szkole, a także zwiększą zaangażowanie rodziców w prawidłowe odżywianie dzieci.

Pamiętaj o 12 zasadach zdrowego odżywiania dla uczniów.

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
  6. Mięso, jajka czy ryby - możesz wybierać.
  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.
  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.