Wolność jest w nas - 2015-11-15

Dnia 12 listopada 2015 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Uściu Solnym odbyły się uroczystości poświęcone 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Program obchodów święta składał się z trzech części i obejmował: część poetycko-muzyczną w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym, poświęcenie nagrobka ppor. Leopolda Kurnika na miejscowym cmentarzu oraz udział we Mszy Św. w kościele parafialnym.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście w osobach:

Pan Kazimierz Tyrcha -Przewodniczący Rady Gminy Szczurowa,

Pan Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa,

Pan Marek Antosz - radny powiatu brzeskiego i Dyrektor Publicznego Gimnazjum            w Szczurowej,

Pani Irena Włodarczyk z córką - kuzynka ppor. Leopolda Kurnika,

Ks. Albert Urbaś -proboszcz parafii Uście Solne,

Ks. kanonik Jan Olszak,

Pan Jan Misiorowski - radny miejscowości Uście Solne,

Panie: Halina Łoboda i Bogumiła Dziąćko -pracownicy Urzędu Gminy Szczurowa,

Pan Piotr Syrek - sołtys Uścia Solnego,

Delegacja IV Drużyny Starszoharcerskiej "Zaborowskie Dęby" z podharcmistrzem Piotrem Krawczykiem,

Delegacja Uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczurowej,

Osoby spokrewnione z ppor. Leopoldem Kurnikiem.

Program patriotyczny "Wolność jest w nas" przybliżył widzom okoliczności wydarzeń     z okresu zaborów, a także walkę o odzyskanie niepodległości. Jego podniosły charakter podkreśliły kotyliony w barwach narodowych, w których prezentowali się wszyscy uczniowie. Po uroczystej akademii uczestnicy w pochodzie udali się na cmentarz, gdzie poświęcony został nagrobek ppor. Leopolda Kurnika  żołnierza 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz zostały złożone kwiaty przez poszczególne delegacje.  Uroczystość zakończyła się udziałem we Mszy Św., podczas której przypomniana została biografia Leopolda Kurnika oraz losy żołnierzy "wyklętych". Ich zasługi i męstwo poznajemy dopiero od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.