Gdzie chrzest, tam nadzieja ... - 2016-04-21

W bieżącym roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski. Obchody narodowe rozpoczęły się 14 kwietnia 2016 roku. Nasza szkoła także włączyła się w cykl rocznicowych wydarzeń. Odbyła się inscenizacja poświęcona wydarzeniom chrztu księcia oraz osób z jego najbliższego otoczenia sprzed 1050 lat.

Uczniowie przypomnieli sobie historię początków państwowości polskiej. Szczególnie rolę duchownych, którzy głosili nauki Kościoła, przy klasztorach i świątyniach zakładali pierwsze szkoły, tworzyli fundamenty kultury piśmienniczej, administracyjnej, artystycznej a nawet rolniczej. W średniowieczu byli jedynymi wykształconymi ludźmi w Polsce. Wzrosło również znaczenie zarówno Mieszka I jak i państwa piastowskiego na arenie europejskiej. Postacie Dobrawy, Biskupa Jordana oraz samego Mieszka I przybliżyły dzieciom i młodzieży nie tylko okoliczności tego historycznego wydarzenia, które odbyło się prawdopodobnie     w Wielką Sobotę, przypadającą wówczas 14 kwietnia 966 roku, ale także znaczenie sojuszu z Czechami oraz wejścia państwa do kręgu kultury zachodniej Europy.