Próbna ewakuacja - 2016-10-16

Dnia 11 października 2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Uściu Solnym przeprowadzono próbną ewakuację zgodnie z ustaloną procedurą.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w budynku szkoły wybuchł pożar a w chwili zdarzenia znajdowały się w nim dzieci. Celem próbnej ewakuacji z udziałem zastępu OSP w Uściu Solnym było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia w konsekwencji wystąpienia katastrofy, awarii, pożaru lub innych zdarzeń. Działania strażaków obejmowały jednocześnie: gaszenie oraz zabezpieczanie budynku, ewakuowanie i ratowanie znajdujących się w nim osób               w warunkach zadymienia. Wywołały je specjalne świece dymne, które wzbudziły zaciekawienie i emocje wśród dzieci.

W akcji ewakuacyjnej prowadzonej pod nadzorem zastępu ratowniczego OSP uczestniczyli uczniowie szkoły oraz wychowankowie przedszkola, personel pedagogiczny     a także pozostali pracownicy placówki postępując zgodnie z planem ewakuacji. Przebiegała ona sprawnie , bez zakłóceń i niepotrzebnej paniki, choć stworzone warunki ćwiczeń były bardzo realistyczne. Koordynatorem działań był Pan Michał Winczura.

Po zakończonej akcji uczniowie wszystkich klas mogli zapoznać się bliżej ze specjalistycznym wyposażeniem strażackiego wozu bojowego. Obejrzeli sprzęt gaśniczy       i ratowniczy, agregat prądotwórczy, wyposażenie do ratowania ofiar wypadków drogowych. Mogli też pod opieką druha spróbować własnych umiejętności gaśniczych.

Bardzo ciekawa okazała się prelekcja oraz instruktaż osoby kierującej akcją bojową. Pan Piotr Plebanek,komendant OSP w Uściu Solnym zaprezentował dzieciom nowinki techniczne nowoczesnego wozu strażackiego jak również przeprowadził praktyczne ćwiczenia ratownicze z udziałem chętnych uczniów.

Dyrektor szkoły, pani Agnieszka Słowik podziękowała prezesowi OSP w Uściu Solnym , Panu Janowi Misiorowskiemu oraz strażakom biorącym udział w ćwiczeniach za profesjonalizm w prowadzeniu działań ratowniczych i pomoc okazaną podczas prowadzonej akcji. Dzieci przekonały się jak ważna jest praca strażaków dla zdrowia
i bezpieczeństwa wszystkich.