"Fizyka dla Smyka" - 2017-01-13

W dniu 10.01.2017 r. w naszej szkole odbył się pokaz naukowy dla uczniów pt.:"Tajemnice magnetyzmu" przygotowany przez Akademię Nauki w Krakowie.

Spotkania w ramach zajęć „Fizyki dla Smyka" to niezwykle ciekawe warsztaty naukowe, w których  aktywną rolę biorą dzieci. Eksperymenty i doświadczenia tego typu mają na celu rozbudzenie w uczniach pasji do samodzielnego odkrywania tajemnic otaczającego nas świata, uczenia się w sposób refleksyjny, wyciągania wniosków              i pogłębiania posiadanej już wiedzy.

Scenariusz pokazów został tak opracowany, aby oprócz aspektów naukowych nie zabrakło wspaniałej i pożytecznej zabawy. Uczestnicząc w zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć eksperymenty naukowe, które wywierają  wrażenie, skłaniają do myślenia. Dowiedziały się co to jest akcelerator magnetyczny, poznały właściwości elektromagnesu, używały magnesu neodymowego, przekonały się, że magnesy są elementem  wielu urządzeń codziennego użytku. Zajęcia były  również okazją do poznawania pozornie zwykłych zjawisk, pytania, odkrywania i wspólnego uczenia się.

Dzieci mogły uczestniczyć czynnie w przeprowadzanych eksperymentach jako asystenci i pod kierunkiem osoby prowadzącej przeżyć niejedno zaskoczenie.  W czasie doświadczeń  uczniowie posługiwali się magnesami w różnej postaci, ale najbardziej spodobał się im wykrywacz metali. Pokazy zapewniły aspekt edukacyjno - naukowy            i dostarczyły wspaniałej zabawy.