Wycieczka do kopalni soli w Wieliczce - 2017-10-26

W dniu 24 października 2017r. odbyła się wycieczka uczniów klas IV-VII naszej szkoły do Kopalni Soli „Wieliczka” zorganizowana w ramach programu „Kultura dostępna”. Celem programu jest umożliwienie skorzystania z oferty kulturalnej i poszerzenie wiedzy na temat zasobów kopalni soli wpisanej na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszą częścią wycieczki były przeprowadzone górniczą trasą podchody w poszukiwaniu skarbu. Drugą część zajęć stanowiło zwiedzanie Zamku Żupnego, w którym na uwagę zasługuje bogata kolekcja pięknych solniczek  z różnych epok. W zajęciach edukacyjnych pod ziemią udział  wzięło 34 uczniów pod opieką wychowawców  i przewodnika, który        w formie gry dydaktycznej  przekazał wiele cennych informacji o historii górnictwa solnego.

Dużą wartość naukową posiadają zgromadzone w kopalni oryginały obrazów; zbiory archiwalne z bogatą kartografią górniczą; eksponaty archeologiczne, geologiczne, sztuki    i etnografii oraz zabytki kultury materialnej związane z techniką warzelnictwa i górnictwa solnego zgromadzone w podziemnym  muzeum.

W czasie  aktywnego zwiedzania w formie podchodów dzieci poznały  informacje i legendy związane  z wielicką kopalnią. W interesujący sposób wzbogaciły wiedzę o najcenniejszym polskim zabytku warzelnictwa solnego. Dzięki uczestnictwu w przygotowanym programie uczniowie przyswoili wiedzę, rozwijając jednocześnie umiejętności pracy w grupie. Mieli możliwość wykazania się spostrzegawczością, zdolnością kojarzenia i logicznego myślenia w praktycznych sytuacjach poszukiwania skarbu, którym okazała się bryła krystalicznej soli kamiennej.

Podczas marszu i poszukiwania  wskazówek dotyczących dalszej trasy uczniowie podziwiali  solne kaplice,  oryginalne urządzenia i sprzęt.  Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Zachowane ślady prac górniczych dały wyobrażenie  zwiedzającym o zmaganiach ludzi  z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Lekcje w kopalni okazały się atrakcyjną formą zdobywania wiedzy.