Wycieczka do Krakowa - 2018-04-12

Dzień  10 kwietnia  kojarzy nam się głównie z rocznicą zbrodni katyńskiej oraz            z  katastrofą samolotu prezydenckiego. Jednak 10 kwietnia to również rocznica złożenia hołdu pruskiego, pojmania Romualda Traugutta, a także data rozpoczęcia rejsu potężnego statku Titanic o czym mogli dowiedzieć się uczniowie klas IV-VII podczas zwiedzania wystawy Titanica w Krakowie. Poznali  nie tylko tragiczną historię statku i jego pasażerów, ale także epokę końca XIX wieku, rewolucji technicznej i społecznej.

Na wystawie znajdowało się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów czy dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy.

Uczniom najbardziej podobały się liczne repliki, które dokładnie odtwarzały pomieszczenia:  kabiny,  mostek kapitańskim, słynne schody do sali balowej oraz  piękne korytarze pokładu statku . Zachwycali się  również  prawdziwą ścianą lodowca, która była naprawdę mroźna.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Rynku Krakowskiego oraz muzeum znajdującego się w podziemiach. Dzieci wędrowały szlakiem turystycznym  pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi  traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. W skład stałej ekspozycji wchodzą m.in.:

• dawne wodociągi,
  • skrzyżowanie szlaków drożnych,
  • osada przedlokacyjna,
  • Kramy Bolesławowe,
  • Kramy Bogate,
  • główne towary eksportowe Krakowa,
  • średniowieczne bruki Sukiennic,
  • mapa handlu dalekiego,
  • rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala,
  • relikty spalonej osady,
  • makieta piętnastowiecznego miasta,
  • cmentarzysko w XI w,
  • historiografia miasta Krakowa,
  • hologramy – zabudowa Rynku,
  • rekonstrukcja kramu kupca średniowiecznego,
  • sale projekcyjne oraz sala kinowa,
  • strefa dla dzieci (pokój zabaw z teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie).

Dzieci zmęczone i pełne wrażeń wróciły do domów uznając wycieczkę za bardzo udaną.