Dzień 10 kwietnia kojarzy nam się głównie z rocznicą zbrodni katyńskiej oraz z katastrofą samolotu prezydenckiego. Jednak 10 kwietnia to również rocznica złożenia hołdu pruskiego, pojmania Romualda Traugutta, a także data rozpoczęcia rejsu potężnego statku Titanic o czym mogli dowiedzieć się uczniowie klas IV-VII podczas zwiedzania wystawy Titanica w Krakowie. Poznali nie tylko tragiczną historię statku i jego pasażerów, ale także epokę końca XIX wieku, rewolucji technicznej i społecznej.
Na wystawie znajdowało się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów czy dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy.
Uczniom najbardziej podobały się liczne repliki, które dokładnie odtwarzały pomieszczenia: kabiny, mostek kapitańskim, słynne schody do sali balowej oraz piękne korytarze pokładu statku . Zachwycali się również prawdziwą ścianą lodowca, która była naprawdę mroźna.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Rynku Krakowskiego oraz muzeum znajdującego się w podziemiach. Dzieci wędrowały szlakiem turystycznym pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. W skład stałej ekspozycji wchodzą m.in.:
- dawne wodociągi,
- skrzyżowanie szlaków drożnych,
- osada przedlokacyjna,
- Kramy Bolesławowe,
- Kramy Bogate,
- główne towary eksportowe Krakowa,
- średniowieczne bruki Sukiennic,
- mapa handlu dalekiego,
- rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala,
- relikty spalonej osady,
- makieta piętnastowiecznego miasta,
- cmentarzysko w XI w,
- historiografia miasta Krakowa,
- hologramy – zabudowa Rynku,
- rekonstrukcja kramu kupca średniowiecznego,
- sale projekcyjne oraz sala kinowa,
- strefa dla dzieci (pokój zabaw z teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie).
Dzieci zmęczone i pełne wrażeń wróciły do domów uznając wycieczkę za bardzo udaną.