Dzień Bezpiecznego Internetu - 2019-02-24

22 lutego 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Uściu Solnym odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Ustanowiony on został w 2004 roku  z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu
o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

W podsumowaniu Dnia Bezpiecznego Internetu uczestniczył Pan dzielnicowy
z Posterunku Policji w Szczurowej, Dariusz Czesak. Dyrektor Zespołu, Pani Agnieszka Słowik, na początku spotkania powitała go w imieniu całej społeczności uczniowskiej. Następnie wspólnie z zaproszonym gościem przedstawiła wyniki konkursu na plakat dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Ponieważ cieszył się on wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, jego rozstrzygnięcie było nie lada wyzwaniem. Wszyscy uczestnicy włożyli w wykonanie pracy konkursowej wiele pracy oraz wyobraźni, czego efekty można było podziwiać na wystawie.

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach. W pierwszej, która obejmowała uczniów klas I-III, pierwsze miejsce zajęli Emilia Kucharska oraz Maciej Kucharski. Na miejscu drugim uplasowali się Mateusz Kołdras i Maciej Rataj. Trzecie miejsce ex aequo należało do Stanisława Syrka, Oliwii Kozak, Sebastiana Maja, Anny Bawół oraz Huberta Gajosa. W kategorii drugiej, czyli uczniów klas IV-VIII, pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Dąbrowska. Drugie miejsce zajęli: Julia Adamska, Klaudia Kołdras, Maja Adamska, Paweł Bartkowski i Patryk Bartkowski. Na trzecim miejscu znalazły się Izabela Sadkowska, Gabriela Gajos, a także Anna Plebańczyk. Ponadto wyróżnione zostały plakaty Wiktorii Mądziel, Julii Czajki, Amelii Morońskiej, Oliwii Kłyś, Martyny Łach i Kacpra Słowika. Wszyscy nagrodzeni otrzymali upominki sponsorowane przez Komendę Powiatową Policji w Brzesku.

Kolejną częścią spotkania była prelekcja Pana Policjanta  skierowana do uczniów klas IV-VIII, na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci. Zaproszony gość  przedstawił zagrożenia, które czyhają na użytkowników Internetu. Przestrzegał przed podawaniem swoich danych osobowych, rozmowami z nieznajomymi na czatach internetowych, a także przed zamieszczaniem w sieci swoich zdjęć. Podkreślił, że podczas dyskusji w Internecie należy wystrzegać się tzw. hejtu; nie wolno również nikogo wyśmiewać ani prześladować. Uczniowie zostali także zapoznani z zasadami korzystania
z portali społecznościowych oraz ograniczeniami wiekowymi dotyczącymi założenia na nich konta.

Uczestnicy prelekcji wysłuchali jej z wielkim zaciekawieniem, a następnie sami zadawali wiele pytań, dotyczących omawianych kwestii. Pan Policjant wyczerpująco odpowiadał na wszystkie z nich i tym samym rozwiewał wiele wątpliwości.

Dzień Bezpiecznego Internetu okazał się niezwykle pouczającym wydarzeniem dla wszystkich uczniów naszego Zespołu.