Odbiorą mi tylko życie.... - 2019-03-18

W rocznicę ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  1 marca Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  w naszej szkole odbyła się ciekawa prelekcja poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego a szczególnie postaci płk. Łukasza Cieplińskiego.

Zajęcia historyczne poprowadził nauczyciel i pasjonat historii, Pan Mateusz Michalski. Barwnie nakreślił biografię niezłomnego komendanta IV Komendy WiN. Przytoczył wiele faktów zapomnianych, pomijanych lub ukrywanych z powojennej historii walki
o niezawisłość ojczyzny. Szczególnie zapadły w pamięć informacje opisujące powojenne losy żołnierzy oraz przytoczone relacje świadków, którzy przeżyli komunistyczne katownie
i widzieli efekty przesłuchań prowadzonych ze szczególnym okrucieństwem. Płk. Łukasz Ciepliński do końca pozostał wierny idei Polski niepodległej.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji urozmaiconej ciekawymi zdjęciami, eksponatami takimi jak: mundury, szabla oficerska, odznaczenia, kopie dokumentów. Udzielił się im również entuzjazm prowadzącego. Zadawali pytania dotyczące szczegółów walki o niepodległość i prawdziwą wolność.

Spotkanie odbyło się w ramach przewidzianego cyklu, którego celem jest pogłębienie wiedzy historycznej i współpracy między szkołami.