Zielona Szkoła - 2010-11-17
W dniach 04-12 listopada uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami odbywali zajęcia w ramach "Zielonej Szkoły". Gościł ich Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny PCK w Mszania Dolnej. Wielu uczniów po raz pierwszy na tak długo rozstało się z rodzicami. Dzielnie walczyli z tęsknotą za domem, a pomagał w tym bogaty rozkład dnia.

Oprócz przewidzianych lekcji i zajęć pozalekcyjnych odbywały się piesze wyprawy po okolicy.Dzieci zwiedzały Mszanę Dolną. Po raz pierwszy zobaczyły prawdziwą, gwiżdżącą lokomotywę w ruchu.

Zdobywały okoliczne wzgórza i podziwiały panoramę Beskidu Wyspowego. W czasie wypraw miały do wykonania różne polecenia, dzięki którym ćwiczyły pamięć, spostrzegawczość i orientację w terenie i zasady bezpieczeństwa.

Po lekcjach uczniowie oglądali filmy edukacyjne i korzystali z oferty rekreacyjnej ośrodka: grali w siatkówkę, bawili się na świeżym powietrzu, odbyli rozgrywki sportowe w hali jednej ze szkół w Mszanie Dolnej. Wieczorami urządzali turnieje piłkarskie, gry w tenisa stołowego. Odbyły się też trzy wieczorki taneczne oraz ognisko integracyjne.

We wtorek 09.11.2010 r. uczestnicy "Zielonej Szkoły" wzięli udział w wycieczce do Zakopanego i Szaflar. Dzieci podziwiały bogactwo sztuki góralskiej, zarówno tej codziennej, na przykładzie domów Chochołowa jak i tej sakralnej, którą jest kościół na Krzeptówkach. Zadumali się nad przeszłością w czasie zwiedzania cmentarza na Pęsowym Brzyzku, gdzie podziwiali dbałość o pamięć historyczną górali. Wielką atrakcją dla dzieci okazał się pobyt w basenach wód termalnych w Szflarach.

Dla wszystkich wyjazd okazał się niezwykłą atrakcją, o której nie zapomną. Nauczyciele i uczestnicy "Zielonej Szkoły" dziękują kierownikowi Ośrodka PCK w Mszanie Dolnej oraz wszystkim jego pracownikom za życzliwe przyjęcie i okazaną pomoc.