Udział Przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Uściu Solnym w zorganizowanej przez MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ akcji „SZKOŁA PAMIĘTA” – edycja 2020.
Dzieci przedszkolne z Uścia Solnego co roku odwiedzają cmentarz parafialny, na którym pochowanych jest 40 żołnierzy Austriackich z czasów I wojny światowej. Ze względu na pandemię koronawirusa dzieci nie mogły w tym roku wyjść z nauczycielami na cmentarz i zapalić zniczy. Nauczyciele wykorzystując tablicę interaktywną przedstawiły dzieciom zdjęcia i historię powstania miejscowego cmentarza wojennego.
Cmentarz wojenny nr 319 - Uście Solne
Jest to Cmentarz wojenny nr 319 - Uście Solne – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Franza Starka znajdujący się we wsi Uście Solne w powiecie brzeskim, w gminie Szczurowa. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Cmentarz znajduje się na terenie cmentarza parafialnego, z lewej strony przy jego wejściu. Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 104 m². Otoczony jest z 3 stron ogrodzeniem z betonowych słupków i żelaznych łańcuchów. Centralnym pomnikiem jest betonowy obelisk, na którym znajduje się betonowy krzyż z nałożonym metalowym krzyżem w kształcie miecza z datą 1914. Z obu stron centralnego krzyża znajdują się betonowe podesty zwieńczone betonowymi płytami w kształcie steli, na których znajdują się żeliwne krzyże z datą 1915. Na cmentarzu jest pochowanych 40 żołnierzy w trzech grobach zbiorowych oraz 2 pojedynczych poległych latach 1914-1915:
Po zajęciach multimedialnych dzieci zostały zachęcone do wzięcia udziału w działaniach w ramach akcji „Szkoła Pamięta” organizowanych przez MEN, mających na celu: przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały prace plastyczno-techniczne wykorzystując różne techniki. Prezentacje prac dzieci: