"Listy dla Ziemi" - 2013-04-22

Obchody Dnia Ziemi przypadające 22 kwietnia miały w bieżącym roku nietypowy przebieg. Uczniowiepod kierunkiem Pani Marty Skrzyńskiej zaprezentowali mała formę teatralną pod tytułem: "Eko - Kapturek". Na motywach baśniowych ukazali trudną sytuację roślin i zwierząt oraz przedstawili konsekwencje lekceważenia przez człowieka praw przyrody.
Akcję edukacyjną promował konkurs na najlepszy plakat dotyczący ochrony środowiska. Zorganizowała go komisja ekologiczna Parlamentu Szkolnego. Prace dzieci zaprezentowano w formie wystawy na świetlicy szkolnej.

Potem dzieci uczestniczyły w akcji organizowanej przez fundację ekologiczną "Arka" polegającej na pisaniu tematycznych listów poświęconych gospodarce odpadadowej i recyklingowi. Celem tej formy edukacji jest wsparcie lokalnych instytucji samorządowych oraz uświadomienie dorosłym rangi problemu przetwarzania odpadów, które w większości są wartościowymi surowcami wtórnymi a trafiają na śmietnik zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Dzieci przekazują swoje listy dorosłym, proponują formy działań ekologicznych możliwych do zrealizowania w kręgu rodzinnym i sąsiedzkim. Zachęcą najbliższych do aktywności na rzecz ochrony Ziemi poprzez własny przykład.

Ostatnim krokiem dzisiejszej edukacji poprzez działanie było wspólne zbieranie śmieci w obszarze naszej miejscowości oraz ich posortowanie zgodnie z zasadami recyklingu. Dzieki temu, że dzieci wiedzą jak postępować z odpadami pomogą dorosłym stać się bardziej świadomymi konsumentami i rozważniej postępować, by jak najmniej szkodzić środowisku, w którym przecież wszyscy żyjemy.