Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu.
Święto to, obchodzone w całej Europie, jest inicjatywą Komisji Europejskiej i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Szkoła Podstawowa w Uściu Solnym dołączyła do grona 4820 zgłoszonych inicjatyw podejmowanych w środowisku lokalnym na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli od spotkania z panem Marcinem Tyburczy – przedstawicielem Fundacji „Latarnia”, której celem jest wspieranie zadań polityki społecznej, a działania te oparte są na chrześcijańskich wartościach: miłości, wierze i nadziei. Pan Marcin, w swoim wystąpieniu dotyczącym cyberzagrożeń, prowadził rozmowę z młodymi ludźmi na temat ich własnych poglądów oraz sposobu rozwiązywania przez nich swoich problemów, w rezultacie pokazując im najlepszą drogę wyjścia. Swoje przekonania zaprezentował częściowo za pomocą muzyki rap, którą sam tworzy, co okazało się świetnym sposobem na przekazanie dobrych wartości młodzieży. Spotkania z panem Marcinem Tyburczy, oparte nie tylko na wiedzy, ale również na własnym doświadczeniu były wyjątkowe i na długo zostaną w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Po zakończonym spotkaniu uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wspólnie tworzyli plakaty promujące bezpieczeństwo w sieci. Zadanie to okazało się bardzo interesujące i uczniowie podeszli do niego z pełnym zaangażowaniem. W efekcie powstało pięć bardzo ciekawych i różnorodnych prac, które później uczniowie wraz z bibliotekarką panią Agnieszką Dobrzańską zawiesili w Bibliotece Publicznej w Uściu Solnym, aby wszyscy mieszkańcy mogli zobaczyć efekt pracy młodzieży. Podczas tworzenia plakatów uczniowie musieli zastanowić się nad zagrożeniami cyfrowymi i sposobami ich unikania oraz wykazać się ogromną kreatywnością, a przede wszystkim umiejętnością pracy w grupie. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone w postaci poczęstunku, każdy mógł posilić się kawałkiem pizzy oraz słodkim pączkiem.
Zorganizowanie Dnia Bezpiecznego Internetu było możliwe dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szczurowej. Za pozyskane pieniądze zostały także zakupione gry edukacyjno-terapeutyczne, które zostaną wykorzystane podczas lekcji wychowawczych oraz zajęć o charakterze terapeutycznym, w tym na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.