Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Dzień Dziecka w naszej szkole

Utworzono dnia 09.06.2021

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.     (Jan Paweł II)

Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy na świecie przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie.

W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go  już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy, rozdawano im również  słodycze.

W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe, ale w  Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony  1 czerwca  już od lat pięćdziesiątych.

W naszej szkole ten dzień przebiegał pod znakiem dobrej zabawy i aktywności fizycznej, co zostało entuzjastycznie przyjęte po miesiącach zdalnej nauki. Na wszystkich uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, uczestniczących w plenerowej imprezie, czekały różne atrakcje.

Dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, nieodpłatnie użyczone zostały: plenerowe  kino z  ogromnym ekranem oraz dmuchane urządzenia placu zabaw. Największym zainteresowaniem cieszyła się wielka, kolorowa zjeżdżalnia i basen z piłeczkami.

Ogromną radość  z tego typu zabawy okazywali zarówno najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie. Kolejnym punktem programu były gry zespołowe, rozgrywki zręcznościowe na placu zabaw i  boisku szkolnym. Po wyczerpującej aktywności dzieci odpoczywały przed wielkim ekranem oglądając ciekawy film.

Serdecznie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. To był wspaniały i niezapomniany Dzień Dziecka !

Małgorzata Kuta