Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

II Międzynarodowa edycja akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie”

Utworzono dnia 05.11.2021

Książka i możliwość czytania,
to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.
M. Dąbrowska

Uczniowie Publicznej Szkoły  Podstawowej w  Uściu Solnym w bieżącym roku po raz drugi  uczestniczyli  w międzynarodowej edycji czytelniczej akcji Przerwa na czytanie zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest zachęcenie młodzieży do sięgania po książkę oraz promocja czytelnictwa jako przyjemnej i wartościowej rozrywki.

Ograniczenia epidemiologiczne zmodyfikowały nasze plany  bicia rekordu czytelniczego, lecz nie przeszkodziły dzieciom w samej przyjemności czytania. W dniu 29 października 2021 r. uczniowie, zgodnie z zastosowaniem środków ochrony osobistej, uczestniczyli w akcji bicia rekordu w czytaniu. Mali oraz dorośli czytali na każdej przerwie, a ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne wyznaczono więcej stref czytania. Uczniowie  wybierali również klasy, gdzie przebywali pod opieką nauczyciela lub wychowawcy.

Każdy mógł włączyć się do akcji bicia rekordu i przynieść swoją ulubioną książkę, którą czytał samodzielnie lub  w małej grupie. Literatura  była zróżnicowana. Dzieci wybierały  interesujące ich książki czytane poza kanonem lekturowym. Młodzież także sięgnęła po literaturę beletrystyczną, ulubione lektury z różnych klas, literaturę popularnonaukową. Łącznie  w szkole do akcji Przerwa na Czytanie przystąpiło 86 uczniów z ośmiu klas,  8 nauczycieli i  wychowawców.

Akcja udowodniła  dzieciom, że czytanie jest ciekawe, ponadto uczniowie stwierdzili, że lepiej czyta się książki razem z innymi, a nie w samotności. Przekonali się, że czytanie jest naprawdę przyjemne, zwłaszcza,  kiedy nie wiąże się  z ocenianiem i przymusem lekturowym.

II Międzynarodowa edycja akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie”