Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Kampania profilaktyczna „STOP HEJT!”

Utworzono dnia 15.03.2023

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w internecie nasila takie zachowania. Bywa on często reakcją na nudę, sposobem na zdobycie pozycji w sieci, pokazaniem znajomym swojej siły, odreagowaniem swoich niepowodzeń, przejawem zazdrości. Zazwyczaj jest nieprzemyślany, podejmowany pod wpływem różnych emocji. Skutki hejtu są nieprzyjemne, a należą do nich m.in. spadek nastroju, utrata pewności siebie i zaniżanie samooceny.
W skrajnych przypadkach długotrwała styczność z hejtem może doprowadzić nawet do głębokich stanów depresyjnych (zwłaszcza u nastolatków) i powodować myśli samobójcze.

W naszej szkole zorganizowano kampanię profilaktyczną pod hasłem „STOP HEJT!”, która miała na celu edukować najmłodszych jak walczyć z hejtem
i nie dać się sprowokować hejterom oraz uświadomić jakie groźne skutki wynikają
z tego zjawiska.  Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki promujące dbałość o zdrowie psychiczne oraz przybliżające problem hejtu. Najmłodsi uczniowie klas I-III
o bezpieczeństwie w sieci uczyli się poprzez zabawę z Teatrem „Kurtyna” z Krakowa, który w spektaklu profilaktycznym pt.: Mapa skarbów zapoznał uczniów z dobrymi i złymi stronami internetu. Po spektaklu, już w swoich klasach, dzieci kontynuowały rozmowy na temat cyberzagrożeń.

Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli natomiast w prelekcji, którą wygłosił znany już naszym uczniom pan Marcin Tyburczy – przedstawiciel Fundacji „Naprzeciw”, której celem jest wspieranie zadań polityki społecznej. Pan Marcin, w swoim wystąpieniu dotyczącym hejtu, prowadził rozmowę z młodymi ludźmi na temat ich własnych poglądów i doświadczeń oraz sposobu rozwiązywania przez nich swoich problemów, w rezultacie pokazując im najlepszą drogę wyjścia. Swoje przekonania zaprezentował częściowo za pomocą muzyki rap, którą sam tworzy, co okazało się świetnym sposobem na przekazanie dobrych wartości młodzieży. Spotkanie z panem Marcinem Tyburczy, oparte nie tylko na wiedzy, ale również na własnym doświadczeniu było wyjątkowe i na długo zostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Po zakończonym spotkaniu uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wspólnie tworzyli plakaty promujące naszą kampanię. Zadanie okazało się bardzo interesujące i w pełni angażujące wszystkich uczniów, którzy wykazali się dużą kreatywnością, a przed wszystkim umiejętnością pracy w grupie. W nagrodę każdy otrzymał solidny kawałek pizzy.

Realizację kampanii podjęto w ramach corocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – inicjatywy Komisji Europejskiej, która ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 
w Szczurowej. Za pozyskane pieniądze zostały zakupione także pomoce edukacyjne oraz gry edukacyjno-terapeutyczne, które zostaną wykorzystane podczas lekcji wychowawczych oraz zajęć o charakterze terapeutycznym, w tym na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.

Urszula Mądrzyk

 

 

Kampania profilaktyczna „STOP HEJT!”

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny