Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Konkurs czytelniczy „Mistrz czytania”

Utworzono dnia 03.03.2022

Dnia 28 lutego 2022 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy dla uczniów klas I - III pod hasłem „Mistrz czytania”.

Celem konkursu była promocja czytelnictwa, popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, budzenie zainteresowań literaturą dziecięcą, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie stałego kontaktu z książką, prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

W czytelniczych zmaganiach wzięło udział 25 chętnych uczniów, którzy walczyli   o miano mistrza w swojej kategorii. Każdy z uczestników miał przygotować wiersze  z podanego przez organizatora zestawu utworów, zachwycić czytaniem publiczność oraz Jury. W finale konkursu uczniowie czytali wylosowane teksty. Podczas czytania ocenie podlegały: płynność i poprawność czytania, interpretacja czytanego tekstu oraz wyrazistość i dykcja.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

Małgorzata Kuta - nauczyciel języka polskiego, bibliotekarka

Paulina Dziura - nauczyciel

Marta Skrzyńska - organizator, nauczyciel

Zadanie nie należało do łatwych, uczestników ogarniała trema, ale wspaniale potrafili ją opanować . Dzieci czytały pięknie, wzbudzając aplauz publiczności. Wszyscy słuchali w skupieniu i nagradzali gromkimi brawami każdego uczestnika. W przerwie na obrady chętne dzieci czytały ulubione wiersze Jana Brzechwy z tomiku „Brzechwa Dzieciom”. Bardzo wysoki poziom przygotowania uczniów do konkursu spowodował, że jury nie miało łatwego zadania. Różnica punktowa między uczestnikami była minimalna, a wyniki przedstawiają się następująco:

Mistrzami czytania w klasie I zostali:

I miejsce - Adam Gołąb

II miejsce - Jan Kucharski

III miejsce - Gabriel Olszak

IV miejsce - Alicja Adamska

tytuł „Mistrza czytania” i I miejsce zdobyły Amelia Płachno i Nadia Klich

II miejsce - Natalia Długoszewska

III miejsce - Lena Worek

Klasa III

bezapelacyjnie laureatkami konkursu zostały Nikola Gajos i Magdalena Długoszewska

II miejsce zajęła Emilia Wąs

III miejsce - Krystian Gadowski

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Konkurs pięknego czytania pozwolił uczniom obcować z literaturą piękną, rozbudzić ich wrażliwość na piękno słowa, pogłębić wiarę we własne możliwości oraz kształcić umiejętność płynnego czytania.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Marta Skrzyńska

konkurs czytelniczy - Mistrz czytania