Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
co o nią walczył, cierpiał i wierzył.
Narodowe święto odzyskania niepodległości jest dla Polaków uroczystością wyjątkową. Wspominamy wydarzenia, dzięki którym odrodziła się Rzeczypospolita Polska. Jedenastego listopada po raz kolejny mamy okazję przypomnieć jak długa i trudna była droga do niepodległości.
Stało się to 104 lata temu. Polska wróciła na mapy świata dzięki nieustającej walce, wytrwałości i ofiarności tej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało wartości nowym generacjom młodych Polaków, zwłaszcza przywiązanie do języka i kultury narodowej. Nie można zapomnieć o setkach tysięcy bezimiennych bohaterów, którzy walcząc, odeszli po cichu, o wielu pamięć w powszechnej świadomości się zatarła. Naszym zadaniem jest dbanie, aby światełko pamięci o nich nigdy nie zgasło.
Gdy w latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc dotychczasową solidarność. Nie zmarnowano tej okazji i po 123. latach niewoli, klęsk i niepowodzeń, cały naród stanął do decydującej walki.
W nawiązaniu do tych wydarzeń, młodzież klas: ósmej i szóstej przygotowali pod kierunkiem Pana Mateusza Michalskiego uroczystą akademię przypominającą o najwybitniejszych twórcach dzieła wolności.
Uczniowie w formie poetyckiego montażu przybliżyli wydarzenia historyczne, ale też wywołali uczucie zadumy poprzez ukazanie sytuacji zwykłych Polaków zaangażowanych w walkę o niepodległość swojej Ojczyzny. Codziennie zmagali się oni z wyborem między koniecznością poświęcenia dla wyższej idei wolności, a przyszłością własną i swoich rodzin. Dzięki ich wyborom, pragnieniu wolności, zjednoczenia narodu i posiadania własnego państwa możemy cieszyć się życiem w wolnej, niepodległej Polsce.