Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Niepodległa

Utworzono dnia 21.11.2022

Py­tasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W nie­wy­mie­rzo­nej kra­inie leży.
Jest w każ­dym wier­nym ser­cu Po­la­ka,
co o nią wal­czył, cier­piał i wie­rzył.

A.Słonimski

Narodowe święto odzyskania niepodległości jest dla Polaków uroczystością wyjątkową. Wspominamy wydarzenia, dzięki którym odrodziła się Rzeczypospolita Polska. Jedenastego listopada po raz kolejny mamy okazję przypomnieć  jak długa i trudna była droga do  niepodległości.

Stało się to 104 lata temu. Polska wróciła na mapy świata  dzięki  nieustającej  walce,  wytrwałości i ofiarności tej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało  wartości nowym generacjom młodych Polaków, zwłaszcza przywiązanie do języka i kultury narodowej. Nie można zapomnieć o setkach tysięcy bezimiennych bohaterów,  którzy walcząc, odeszli po cichu, o wielu pamięć w powszechnej świadomości się zatarła. Naszym zadaniem jest dbanie, aby światełko pamięci o nich nigdy nie zgasło.

Gdy w latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc  dotychczasową solidarność. Nie zmarnowano tej okazji i po 123. latach niewoli, klęsk  i niepowodzeń, cały naród stanął do decydującej walki.

W nawiązaniu do tych wydarzeń, młodzież klas: ósmej i szóstej przygotowali pod kierunkiem Pana Mateusza Michalskiego uroczystą akademię przypominającą o najwybitniejszych twórcach dzieła wolności.

Uczniowie w formie poetyckiego montażu przybliżyli wydarzenia historyczne, ale też wywołali uczucie zadumy poprzez ukazanie sytuacji zwykłych Polaków zaangażowanych w walkę o niepodległość swojej Ojczyzny. Codziennie zmagali się oni z wyborem między koniecznością poświęcenia dla wyższej idei wolności, a przyszłością własną i swoich rodzin. Dzięki ich wyborom, pragnieniu wolności, zjednoczenia narodu i posiadania własnego państwa możemy cieszyć się życiem w wolnej, niepodległej Polsce.