Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Utworzono dnia 17.11.2023

A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie.

Jan Kochanowski, Pieśni, II, 12

W dniu 10 listopada uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Uściu Solnym uczcili rocznicę odzyskania niepodległości po 123. latach niewoli. Uroczystą akademię zaszczycił swą obecnością Pan Zbigniew Moskal, Wójt Gminy Szczurowa.

Narodowe święto odzyskania niepodległości stało się okazją do przywołania   wydarzeń, dzięki którym odrodziła się Rzeczypospolita Polska. Jedenastego listopada  wspominamy bohaterstwo poprzednich pokoleń Polaków, dzięki pieśniom i patriotycznej poezji młodzież miała okazję dowiedzieć się  jak długa i trudna była droga do  niepodległości.

Uczniowie w programie artystycznym przypomnieli, że Polska wróciła na mapę Europy nie tylko dzięki walce, ale przede wszystkim  wytrwałości i ofiarności tych,  którzy w okresie niewoli przekazywali następnym pokoleniom  Polaków przywiązanie do wiary,  języka i kultury narodowej. Nie można zapomnieć o bohaterach,  którzy walcząc, odeszli bezimienni. Zadaniem współczesnych Polaków jest dbanie, aby światełko pamięci o nich nigdy nie zgasło.

Pan Zbigniew Moskal podkreślił w krótkich słowach wartość patriotyzmu, pamięci narodowej i stwierdził, że tą akademią składamy hołd tym, którzy  nie zawahali się, by oddać życie za Ojczyznę. Pamięć o nich jest ciągle żywa, a ich ofiara nie poszła na marne, gdyż dzięki nim żyjemy w wolnym, niepodległym kraju.

Uczniowie wprowadzili widzów w stan zadumy i skłonili do refleksji na temat najważniejszych wartości w życiu człowieka. Przywołali pamięć o tych, którzy nad  życie  i przyszłość własnych rodzin przedłożyli ideę wolności.

11 Listopada