Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Tydzień życzliwości

Utworzono dnia 23.11.2023

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Dzień ten ma wzbudzić w ludziach pozytywne emocje i uwrażliwić wszystkich na wzajemną życzliwość. Inicjatorami święta byli bracia Brian i Michael McCormack ze Stanów Zjednoczonych, którzy w 1973 roku,w odniesieniu do konfliktu między Egiptem i Izraelem, próbowali przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. W naszej szkole, z inicjatywy pedagoga szkolnego i pedagoga specjalnego, obchodziliśmy „Tydzień życzliwości”. Akcja miała na celu integrowanie środowiska rówieśniczego, przejawianie oznak: życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec innych dzieci, rozwijanie postaw społeczno-moralnych: życzliwości, gotowości pomocy, chęci służenia innym, empatii, dostrzegania problemów innych ludzi, motywowanie do zgodnego udziału w życiu szkoły.

W celu realizacji założonych celów przez cały tydzień podejmowano różne działania. Szkolne korytarze zapełniły się okazjonalnymi dekoracjami. W holu głównym co dzień witała uczniów kolorowa girlanda informująca o obchodzonym święcie, a tuż obok powstała ogromna tablica, na której każdy mógł zapisać coś miłego. Pojawiły się informacje dotyczące samego „Dnia życzliwości” oraz „Kodeks życzliwości” – przy którym odbyły się lekcje wychowawcze. Uczniowie klas młodszych udekorowali korytarze wesołymi własnoręcznie zrobionymi emotikonami, natomiast na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się piękne kolorowe serca, promujące postawę życzliwości i empatii. Na lekcjach plastyki wykonano okolicznościowe kartki, które później dzieci rozdały bliskim i znajomym, aby idea święta dotarła do szerszego grona. Uznanym kolorem życzliwości jest kolor żółty, dlatego w jednym dniu wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli na sobie jakiś żółty element stroju. Na korytarzu powstała też symboliczna fotobudka, w której każdy mógł sobie zrobić sympatyczne, uśmiechnięte zdjęcie. Podsumowaniem całego Tygodnia życzliwości było wspólne stworzenie „Drzewka życzliwości”. Każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły odbił na nim swój palec. W ten sposób powstał symboliczny rysunek, mówiący o tym, że „Życzliwość mamy w korzeniach…”. W ramach akcji uczniowie klas IV-VIII odbyli wycieczkę do Brzeska, podczas której prezentowali zasady dobrego zachowania w miejscach użyteczności publicznej oraz oglądnęli spektakl w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora pt. „Mity greckie”. W tym dniu klasy I-III dobrze bawiły się podczas szkolnego seansu filmowego, zajadając ciepły popcorn. Przez cały tydzień na szkolnym korytarzu odbywała się także  akcja charytatywna pod hasłem „Kup Pan szczotkę”, podczas której zbierano szczoteczki i pasty do zębów oraz mydło w kostkach. Zebrane dary, we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio z Poznania, zostaną przekazane dla dzieci w Afryce.
źródło: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzien-zyczliwosci-we-wroclawiu

Tydzień życzliwości