Dziesięć lat temu, a dokładnie 3 lutego 2011 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, która ustanawiała 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Było to bardzo ważne i długo wyczekiwane wydarzenie, ponieważ nasz kraj oficjalnie wziął w opiekę pamięć i dobre imię niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy w wyniku założeń władz komunistycznych mieli zostać skazani na zapomnienie, ewentualnie na niechlubną pamięć.
Dzień 1 marca został wybrany zdecydowanie nieprzypadkowo. To na pamiątkę daty zamordowania strzałem w tył głowy podpułkownika (W 2013 roku awansowanego pośmiertnie do rangi pułkownika) Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (konspiracyjnej organizacji niepodległościowej, której członkowie w ogromnej liczbie wywodzili się z Armii Krajowej) oraz sześciu członków Komendy, którzy byli najbliższymi współpracownikami Cieplińskiego.
Łukasz Ciepliński był wspaniałym, niezłomnym i oddanym bez reszty Ojczyźnie bohaterem. W chwili śmierci miał zaledwie 37 lat. Tuż przed śmiercią, znajdując się w celi warszawskiego więzienia na Mokotowie pisał do swoich najbliższych grypsy, które po dzień dzisiejszy stanowią jego duchowy i ideowy testament.
W tym roku mija 70 lat od śmierci Łukasza Cieplińskiego. Chcąc oddać mu hołd i krzewiąc o nim pamięć, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym przygotowali i powiedzieli kilka wybranych grypsów, które w celi śmierci napisał nasz wielki bohater. Całość została zmontowana w krótki materiał video, który dedykowany jest właśnie pułkownikowi Cieplińskiemu i wszystkim Żołnierzom Niezłomnym. Link do materiału video znajduje się poniżej: