Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Wycieczka do Krakowa

Utworzono dnia 24.10.2022

11 października 2022 roku młodsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej po Krakowie. Dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki jakim było dofinansowanie do wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie mogli zwiedzić charakterystyczne miejsca związane z historią naszego kraju, poznać dziedzictwo narodowe i kulturowe oraz zdobywać wiedzę o Polsce w innym środowisku edukacyjnym, niż zazwyczaj.

Nieco przed godziną ósmą uczniowie wraz z wychowawcami zajęli miejsca  w autokarze, gdzie zostali powitani przez panią pilot wycieczki, która zapoznała grupę ze szczegółowym planem, po czym wszyscy wyruszyli w drogę.

Przed godziną 10.00 uczestnicy wycieczki dotarli do deszczowego Krakowa i rozpoczęli swoją przygodę. Początkowo udali się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie poprzez ruch i zabawę na świeżym powietrzu poznawali istotę zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie. Spędzając czas w Ogrodzie odkryli, że są cząstką natury, podlegają jej prawom, mogą ją poznawać wszystkimi zmysłami. Harmonia ruchu wahadła, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczanie to wszystko skłoniło najmłodszych do refleksji i samodzielnych poszukiwań. Największe jednak wrażenie na uczniach zrobił tor saneczkowy oraz duże place zabaw, gdzie mogli spędzić miło czas w swoim towarzystwie.

Kolejnym punktem programu była wizyta na Wawelu poprzedzona spacerem po płycie Rynku Głównego, a następnie Plantami. Nasi uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie Reprezentatywnych Komnat Królewskich, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. Dzieci w skupieniu słuchały opowieści pań przewodnik na temat historii Zamku Królewskiego oraz jego mieszkańców. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania. Następnie udali się do Katedry Wawelskiej, która ma ogromne znaczenie dla historii Polski, gdyż jest miejscem koronacji polskich królów oraz punktem ich wiecznego spoczynku. Najmłodsi zatrzymali się dłużej przy grobie pary prezydenckiej Państwa Marii i Lecha Kaczyńskich po czym pokonując kilkadziesiąt schodów dotarli na Dzwon Zygmunta. Dotykając jego serca wierzyli, że pomyślane życzenie ma szansę spełnienia. Pogoda dopisała, dlatego też uczniowie z wysokości mogli podziwiać panoramę całego miasta.

Idealnym dopełnieniem zwiedzania Krakowa był spacer bulwarami wiślanymi, gdzie można było zakupić pamiątki i drobne upominki oraz trochę odetchnąć. Nie mogło zabraknąć również wizyty u smoka wawelskiego.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie naszej szkoły w godzinach popołudniowych wrócili do swoich domów.

Program został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Paulina Łyduch

Wycieczka do Krakowa