Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Wycieczka do Krynicy - Zdroju

Utworzono dnia 20.06.2023

Dnia 7 czerwca 2023 roku uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami wybrali się na całodniową wycieczkę edukacyjną do Krynicy – Zdroju. Miasto znane jest przede wszystkim jako ponad 200-letnie uzdrowisko, które w okresie międzywojennym odwiedzała polska elita oraz jako duży ośrodek narciarski. Turyści przyjeżdżają tutaj i zimą i latem, ponieważ o każdej porze roku czeka na nich sporo atrakcji. Obecnie Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowym i sanatoryjnym.

Pierwszym punktem wycieczki był spacer po Deptaku Krynickim, gdzie przewodnik przedstawił nam krótko historię tego pięknego miejsca. Następnie udaliśmy się do Pijalni Głównej, by móc spróbować leczniczych wód mineralnych, z których Krynica słynie. Największą jednak atrakcją okazał się wyjazd i zjazd odrestaurowaną kolejką linowo – terenową na Górę Parkową. Uczniowie mogli podziwiać piękne widoki, faunę i florę Beskidu Sądeckiego oraz wypoczywać na łonie natury, pałaszując śniadanie. Duże wrażenie zrobiła na nich również multimedialna ławeczka, na której można było posłuchać utworów operowych Jana Kiepury – dawnego mieszkańca tego uzdrowiska oraz Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i Czaplimi Stawami, gdzie dzieci mogły karmić kaczki i łabędzie. Widzieliśmy również Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – zbudowane pod szczytem Góry Parkowej, pomnik Adama Mickiewicza, Pijalnię Słotwinkę, która jest również najstarszym budynkiem w Krynicy, a także Neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy.

Po pysznym obiedzie na uczniów czekała niesamowita podróż kolejką gondolową na najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny – Jaworzynę Krynicką. Jest ona najbardziej znana jako ośrodek narciarski, jeden z największych w Polsce.  Po interesującej podróży udaliśmy się do klimatycznej karczmy na lody, gofry oraz szarlotkę na ciepło z lodami.

Pomimo kapryśnej pogody, która nas nie rozpieszczała, spędziliśmy miło czas. Podczas wycieczki opiekował się nami pan przewodnik – mieszkaniec Krynicy – Zdroju, który nie tylko nas oprowadzał, ale także opowiadał o zwiedzanych przez nas miejscach. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, który na pewno będziemy długo wspominać.

Paulina Łyduch

Wycieczka do Krynicy - Zdroju