W dniach 17-18 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy i Tarnowskich Gór w ramach realizacji celów Programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedsięwzięcie ma wspomóc proces edukacyjny poprzez poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie, będącego jednym z największych reliktów budownictwa średniowiecznego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wielkie znaczenie warownia zawdzięczała strategicznemu położeniu na Szlaku Orlich Gniazd oraz wybitnym postaciom historycznym sprawującym w nim ważne funkcje i urzędy.
Kolejnym miejscem na trasie wycieczki było Muzeum Produkcji Zapałek
w Częstochowie. Zakłady Przemysłu Zapałczanego funkcjonowały już od roku 1882 i obecnie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się przenikają, gdyż częstochowska fabryka zapałek jest „produkującym muzeum”.
Niewątpliwie wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło zwiedzanie jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego – sanktuarium na Jasnej Górze wraz z klasztorem zakonu paulinów. Budowle klasztoru i obiekty sakralne posiadają bogatą historię oraz wartość duchową dla wszystkich Polaków. Zwiedzanie jasnogórskiej twierdzy dostarczyło wielu wrażeń i emocji oraz wiedzy historycznej.
Wyjątkowa w skali światowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową a obiekt wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, okazała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla uczniów. Podziemna trasa kopalnianymi chodnikami, przemierzana wraz z przewodnikiem, dostarczyła wielu różnorodnych informacji o historii górnictwa i uświadomiła zwiedzającym jak trudna
i niebezpieczna była praca gwarka. Przygodą stała się przejażdżka łodziami podziemną rzeką między szybami Szczęść Boże i Żmija.
Wycieczka stała się urozmaiceniem tradycyjnej lekcji i wartościową formą realizacji podstawy programowej. Dzięki praktycznemu odkrywaniu śladów historii i stwarzaniu okazji przebywania w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym uczniowie zdobyli nowe umiejętności.
Udział w wycieczce, w ramach programu „Poznaj Polskę”, pozwolił uczniom przełożyć wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole na ekscytującą przygodę naukową, wzbogaconą o emocje i eksperymenty.