Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym na Górny Śląsk

Utworzono dnia 03.11.2022

W dniach 17-18 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy i Tarnowskich Gór w ramach realizacji celów Programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedsięwzięcie ma wspomóc proces edukacyjny poprzez poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie, będącego jednym z największych reliktów budownictwa średniowiecznego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wielkie znaczenie warownia zawdzięczała strategicznemu położeniu na Szlaku Orlich Gniazd oraz wybitnym postaciom historycznym sprawującym w nim ważne funkcje i urzędy.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki było Muzeum Produkcji Zapałek
w Częstochowie. Zakłady Przemysłu Zapałczanego funkcjonowały już od roku 1882 i obecnie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się przenikają, gdyż częstochowska fabryka zapałek jest „produkującym muzeum”.

Niewątpliwie wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło zwiedzanie jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego – sanktuarium na Jasnej Górze wraz z klasztorem zakonu paulinów. Budowle klasztoru i obiekty sakralne posiadają bogatą historię oraz wartość duchową dla wszystkich Polaków. Zwiedzanie jasnogórskiej twierdzy dostarczyło wielu wrażeń i emocji oraz wiedzy historycznej.

Wyjątkowa w skali światowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową a obiekt wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, okazała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla uczniów. Podziemna trasa kopalnianymi chodnikami, przemierzana wraz z przewodnikiem, dostarczyła wielu różnorodnych informacji o historii górnictwa i uświadomiła zwiedzającym jak trudna
i niebezpieczna była praca gwarka. Przygodą stała się przejażdżka łodziami podziemną rzeką między szybami Szczęść Boże i Żmija.

Wycieczka stała się urozmaiceniem tradycyjnej lekcji i wartościową formą realizacji podstawy programowej. Dzięki praktycznemu odkrywaniu śladów historii i stwarzaniu okazji przebywania w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym uczniowie zdobyli nowe umiejętności.

Udział w wycieczce, w ramach programu „Poznaj Polskę”, pozwolił uczniom przełożyć wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole na ekscytującą przygodę naukową, wzbogaconą o emocje i eksperymenty.

 

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym na Górny Śląsk

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 90

W poprzednim tygodniu: 111

W tym miesiącu: 137

W poprzednim miesiącu: 407

Wszystkich: 6998