Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

Utworzono dnia 23.11.2021

Dnia 17 listopada 2021 r. młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w całodniowej wycieczce edukacyjnej po województwie świętokrzyskim. Dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki jakim było dofinansowanie do wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie mogli zwiedzić charakterystyczne miejsca związane z historią naszego kraju, poznać dziedzictwo narodowe i kulturowe oraz zdobywać wiedzę o Polsce w nieco innym środowisku edukacyjnym, niż zazwyczaj.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie holenderskiego wiatraka znajdującego się w Krasocinie, który obecnie pełni również funkcję Krasockiego Muzeum Chleba. Dzięki wspaniałym opowieściom pań przewodnik oraz podziwianiu eksponatów związanych z pracą na roli i tych, które wykorzystywane były w codziennym, dawnym życiu uczniowie przenieśli się w czasie. Wykazali się ogromną wiedzą i znajomością tematu, czym zaskoczyli wszystkich zgromadzonych.

Kolejnym ważnym miejscem, które znalazło się na trasie wycieczki były ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach. Uczniowie poznali historię tego cennego zabytku oraz ciekawe legendy z nim związane. W towarzystwie pani przewodnik zwiedzili warownię, która była obiektem wysokiej rangi oraz ośrodkiem życia politycznego średniowiecznej Europy. Zamek wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza z zachowanym obwodem zewnętrznych murów obronnych, dwiema wieżami, basztą i fundamentami budynków mieszkalnych zachwycił uczniów naszej szkoły.

Idealnym dopełnieniem żywej lekcji historii były warsztaty edukacyjne zorganizowane w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” znajdującej się tuż obok rynku w Chęcinach. Dzieci w towarzystwie prawdziwego szlachcica zwiedziły Zbrojownię wyposażoną w  repliki uzbrojenia rycerzy z przekroju od X do XVIII wieku, a następnie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych związanych z polskimi herbami, obejmujących część teoretyczną, quizy i część praktyczną z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Efektem tej niezwykłej lekcji są herby zaprojektowane przez uczniów naszej szkoły.

Dzięki środkom z programu „Poznaj Polskę” uczniowie mogli poznać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią naszego kraju, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Mieli możliwość bezpośredniego doświadczania przeszłości i odkrywania jej w ciekawy sposób.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”