Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uściu Solnym

Wycieczka do lasu

Utworzono dnia 04.10.2023

26 września przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do lasu w Bratucicach. Celem wycieczki było poznanie świata przyrodniczego oraz relaks w środowisku leśnym. Przed wejściem do lasu wychowawczynie przypomniały dzieciom zasady panujące podczas pobytu w lesie.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania ze strażnikiem leśnym – panem Januszem Idler z Nadleśnictwa Dąbrowa Górnicza. Na wstępie pan leśniczy opowiedział dzieciom o swojej pracy i zaprezentował swój mundur. Następnie wyruszyliśmy na spacer. Podczas przechadzki obserwowaliśmy otaczającą przyrodę: mrowiska, liście i korę drzew, owady i zwierzęta oraz wysłuchiwaliśmy leśnych dźwięków. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą w zakresie znajomości roślin i zwierząt oraz sposobami ochrony leśnej przyrody. Po kilkunastominutowym spacerze dotarliśmy do pomnika przyrody – dębu „Onufry”. Drzewo liczy 400 lat i ze względu na swój wiek zwany jest królem bratucickiego lasu. W drodze powrotnej szukaliśmy oznak jesieni, zbieraliśmy kolorowe liście, szyszki i żołędzie, które pięknie ozdabiają salę przedszkolną.

Po wyczerpującym spacerze nadszedł czas na degustację upieczonych przy ognisku kiełbasek i piknik na łonie natury.

Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Dąbrowa Górnicza, a w szczególności panu Januszowi Idler za ciekawą lekcję przyrody i bardzo miłą atmosferę podczas pobytu w lesie.

Wycieczka do lasu